1 stycznia 2011

pierwsza kartka z kalendarza: w stronę słońca

...

Za oknem śnieg z deszczem znaczy ślady w ogrodzie jak zdarzenia codzienności znaczą ślady w moim życiorysie. Krople wody mieszają się z płatkami śniegu i razem spływają maleńkimi strużkami po zaspach, które nieznacznie zmniejszają swe rozmiary. Zamieniają się w wodę, której nie widać, a czuć, szczególnie pod butami szybko przemakającymi podczas popołudniowej przechadzki.
Dzień wydaje się bardzo krótki, bo przelatuje jak kometa pomiędzy późnym wschodem a wczesnym zachodem. I cóż z tego, że od tygodnia kula, którą zamieszkujemy, przekręciła się ciut bardziej w stronę słońca, skoro grube chmury przesłaniają światło, które jest tak, jakoby go nie było.
Alle... Trwa świąteczny dzień, co oznacza świąteczne wylegiwanie się z półprzymkniętymi powiekami, pod którymi płyną obrazy - wizualizacje marzeń na kolejne 12 miesięcy. Ani długofalowych planów, ani noworocznych postanowień, jeno najskrytsze pragnienia, jak wianki na wodzie, jak chmury na niebie, jak latawce puszczone z wiatrem do samiutkiego nieba.

W ramach otwarcia na przyjmowanie spełniających się marzeń, jak oczekiwanych gości, składam sobie obietnicę codziennie pamiętać, iż:
życie jest darem i z jego powodu pozostaje wierna samej sobie, by uczynić zeń najlepsze ludzkie doświadczenie na własną miarę, bo jeno własnej mierze potrafię sprostać, za każdym wyzwaniem, za każdym wyborem i za każdą decyzją, i tylko moja miara, doskonała niedoskonałość, błogosławi błędy, jako szanse wzlatywania ku słońcu.W mijające Święta trafiła do mnie książka Piąta Umowa z Tolteckiej księgi mądrości. W niej Don Miguel Ruiz przypomina Cztery Umowy, które oswajam od 3 lat, i odsłania Piątą, jako propozycję do przyjęcia w poczet umów zawieranych ze sobą samym a'konto skuteczności w pogłębianiu wewnętrznej harmonii, w budowaniu pełnych mądrości relacji z innymi oraz trwałego poczucia szczęścia i spełnienia.

1. szanuj swoje słowo, które wyraża twoją opowieść

2. nie bierz niczego do siebie, albowiem każdy umysł to osobny świat

3. nie zakładaj niczego z góry, gdyż każdy ma swoją prawdę


4. rób wszystko najlepiej jak potrafisz, wszak praktyka czyni mistrza

5. bądź sceptyczny i słuchaj uważnie, jesteś tym, który widzi


... jesteś tutaj, by po prostu być, bez żadnego powodu. Nie masz innej misji do spełnienia poza tym, żeby cieszyć się życiem i być szczęśliwym.


inspiracje: Cztery Umowy, Piąta Umowa, Ścieżki miłości
Don Miguel Ruiz
Don Jose Ruiz
Janet Mills

2 komentarze:

  1. To coś dla mnie ;) Wydrukowałam i powiesiłam - niechaj patrzą na mnie i mówią do mnie Twoje słowa ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. :)
    i niech się nam najlepiej dzieje
    Dobrego dnia, Asiu!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...