24 grudnia 2010

24.12~~ tysięczne dzięki i Prawdziwie Wesołych Świąt

...

Pachnie chlebek od kilku godzin - a od kwadransa stygnie, już upieczony!
Pachnie skóra po kąpieli - olejek pomarańczowy.
Pachnie lasem świerk - nasza choinka, udekorowana waniliowymi światełkami w kształcie kulek i w kształcie gwiazdek, oraz bombkami: białe, srebrne, czarne i czerwone. Ponieważ nasz iglasty bohater dnia jest wysoki, do samiutkiego sufitu, proporcjonalnie, wręcz idealnie, wyrośnięty, Kaja zawiesiła nań niewiele ozdób, żeby nie przesłonić urody samego drzewka. Takiego jeszcze w naszym domku nie było, jakby przyszedł do nas z zupełnie innej bajki.

W termosie herbata na drogę dojrzewa i nabiera mocy, obiadek zjadłam na wczesne śniadanie, naczynia pozmywam, pranie rozwieszę, emalie odpiszę. O piątej podjedzie taksówka. Zanim zamknę na-ten-czas wszystkie okna i drzwi, bo nadszedł czas świętowania, zacytuję kawałeczek z z ostatniego rozdziału Tajemnicy Bożego Narodzenia Josteina Gaardera.


W pokoju zaległa cisza.
- Wspaniale pan to zrobił - przyznała mama.
Staruszek uśmiechnął się.

- Twórczość to także cząstka boskiej wspaniałości, która zabłąkała się na ziemię. Bardzo łatwo się rozprzestrzenia.

- Wszytko razem jest zdumiewające - powiedziała mama. - Z ostatniego karteluszka dowiadujemy się, ze Elisabet wchodzi do stajenki betlejemskiej, żeby się pokłonić dzieciątku.
Jan skinął głową.
- A potem ta sama Elisabet dzwoni do naszych drzwi. Zupełnie jakby nasz dom był stajenką, w której Jezus przyszedł na świat.

Mama podeszła do Elisabet i objęła ją za szyję.

- Witaj w domu moje dziecko.

Dziwnie to zabrzmiało, bo Elisabet była niemal dwadzieścia lat starsza od mamy.

- Tysięczne dzięki - powiedziała Elisabet po norwesku.

Trochę później zadzwonił telefon. Odebrał tata, a Joachim od razu odgadł, z kim rozmawia.

- Wszyscy jesteśmy oszołomieni - mówił - tegoroczny prezent gwiazdkowy Pani Hansen... tak, teraz wierzę w anioły, ja też... i wesołych świąt, prawdziwie wesołych świąt dla całej rodziny.

The End


Prawdziwie Radosnych Świąt !!!

1 komentarz:

  1. Abyś nigdy nie zgubiła spokoju, który nosisz w sobie... Abyś nigdy nie przestała pisać, bo Twoje treści dotykają głębokich sfer dusz czytających... Inspirujących i wesołych świąt ! Z całego mego serca :*

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...